no53
kadunud sõbra
juhtum

EELMAA/ULFSAK

Juhan Ulfsak ja Taavi Eelmaa on dünaamilise duona kündnud Eesti lavalaudu üle 15 aasta. Nad on koos mänginud. Nad on koos teinud kunstilisi valikuid, mis puudutanud mitte ainult ühte lavastust, vaid ka tervet teatrit. Nad on kehtestanud kujundeid, esteetikat ja poeetikat, milleta Eesti teater oleks olnud pelgalt teater. Nüüd tegid nad esimest korda koos lavastuse: Eelmaa kirjutas, Ulfsak lavastas.

Sõprus ei ole kunstis populaarne teema. Armastus küll. Sest armastus on alati erootiline: meid erutab mõte sellest, "mis juhtus pärast". Kuid sõprus ei ole erootiline. Siin ei kasutata varjatud teid, ei skeemitata ega mängita mänge. Sõprus on kahe sõbra vaheline avalik ja samas kohutavalt intiimne asi. Sõprus on kompromissitu, igavene ning tingimusteta. Mida teha, kui armastus kaob? Sa saad üle. Mida teha, kui sõprus kaob? Sa hävid.

"Kadunud sõbra juhtum" on lavastus, kus neli tegelast lähevad otsima midagi, mis on kadunud. Nad on varustatud hea tahte, talitsetud lootuse ja tungiva vajadusega. Edulootused on väikesed. Kuid mõõgaotsad sätendavad maa-aluses prožektorivalguses, kui näeme nende selgasid eemaldumas.

Taavi Eelmaa poeetiline tekst on õrn ja purunematu. Ta on kirjutanud näidendi, kus tegelased satuvad realistlikesse ja unenäolistesse, väljamõeldud ja usutavatesse olukordadesse. Tegelased ise on oma rännakul mööda Ulfsaki lavastuse muinasjutulisi käike kord vaprad, kord haprad, kuid nende jutus on palju naeru ning nende tahtekindlus paneb kaasa elama ka kõige tuimema.

Parapapapaaa! Nii puhuvad fanfaarid, kui uljad mereröövlid neli viimast korda lavale sõidavad ja meie maailma üle võtavad. Aitab! Aitab realismist, sellest tegelikkuse kannupoisist! Lõpp väikestele teatraalsetele naudingutele, mida saab naudelda pontšikute kõrvale! Parapapapapaa! Elagu kujutelmade lõputu kaskaad! Elagu tegelikkuse tasandike põimumine! Me kaaperdame teie teadvuse ning heiskame selle asemele teie kolpa musta lipu, absoluutse vabaduse sümboli! Parapapapapaaa! Veel neli korda sõidame me oma laevaga siia teie teatrisaali! Veel neli korda otsime taga sõpra, kes on läinud kaduma! Sõprust, mis on üllaim inimtsivilisatsioonide leiutis, kuid mis on kaduma läinud! Inimhingede side, rakuorganismide solidaarsus - kus sa oled? Parapapapaaa! Me tuleme!Lavastaja Juhan Ulfsak (Von Krahli Teater)
Teksti autor Taavi Eelmaa (Von Krahli Teater)
Kunstnik Kairi Mändla
Muusikaline kujundaja Hendrik Kaljujärv

Laval Marika Vaarik, Mirtel Pohla, Gert Raudsep, Rasmus Kaljujärv ja Lauri Lagle

Esietendus 18. jaanuaril 2014 Teatris NO99

Etendus kestab kaks tundi, ilma vaheajata.

 

Aitäh Alexander McQueen ja Canali.