NO-teatri mehed on nõiad

„See „Macbeth” saab olema kõike muud kui teater, mille kohta kultuurihuvilised ütlevad „väga hea” või „väga halb”,” lubab NO99 veebikülg.

Kuigi tutvustusest jääb mulje, et teatrisse tulles ootab pealtvaatajaid selgeltnägijate tuleproov või nõiaring, eelistab lavastaja Anne Türnpu, et publik tuleks saali ilma eelhäälestuseta ega ootaks lavastusest esialgu midagi. „See on lugu nõidadest ja inimestest, kes soovivad endale vägisi võimu ja au,” räägib ta, lükates tagasi, et eriliselt on rõhku pandud needusele.

Shakespeare’i lühim tragöödia jutustab kindral Macbethist, kellele nõiad ennustavad kuninga tulevikku. Tema naine leedi Macbeth veenab sellest kuuldes oma mehe senist kuningat mõrvama, et ennustatud tulevik ka päriselt kindlustada. Oma võimu tagamiseks on Macbeth sunnitud üha enam tapma, kuid nõidade uusi ennustusi valesti tõlgendades saab lõpuks ise surma.

Lavastajate koostöö jätk

Teatris NO99 täna esietenduvas lavastuses on nõidu seitse ja kõik nad on mehed. „Mehed on tõsisemalt võetavad nõiad,” selgitab Türnpu osatäitjate valikut. Näitlejaskond koosnebki teda ennast välja arvates eranditult meestest. „Kõrvalosades olevad naised on Macbethi loo juures üleliigsed, kuid seda tähtsam on leedi, ja nii on igati loogiline, et ainuke naine on lavastuses leedi [keda mängib Türnpu ise – T. L].”

„Mõte teha „Macbethi” on olnud mul ja Jaanil ammu,” tunnistab Türnpu, kelle jaoks on see lavastus nende senise koostöö oluline jätk. „Praegu on teatris NO99 mehed, kes sobivad nõidadeks, ja Jaan Tooming on eluteel Macbethi rolliks valmis. Praegu on õige hetk see lavastus ära teha.”

Kuid Türnpu sõnul kõnetab õhus olevat teemat käsitlev lavastus vaatajat pigem siiski ajatult kui aktuaalselt. „Tähtis on esitada endale suuremaid küsimusi, kui on igapäevane elu,” tähendab ta. „Tähtis on suurte küsimuste üle mõelda kategooriates, mis on meie mõtlemises blokeeritud. Või vähemalt püüelda sinnapoole.


Tiiu Laks
EPL, 15. november 2008