NO29
Raske on olla jumal

STRUGATSKI/OJASOO


Kogukondade lahkukasvamine on viimase aja üks olulisemaid trende. Vabad ja rõhutud, rõõmsad ja vimmased, eliit ja massid - vahel tundub, et samas maailmas või isegi samas ühiskonnas elavad inimesed on justkui eri planeetidelt. Kas valgustunumatel on õigus ja kohustus teisi järele aidata või mida tähendab üldse “valgustunud"? Lihtsalt olge inimlikud, soovitatakse. Jah, aga mida tähendab olla inimlik ajastul, mil panused aina tõusevad ja üle maa vajub lähenevate katastroofide hall vari? Kas sekkumise paratamatu vägivald saab kunagi olla õigustatud?

Kas sekkuda ühiskonna arengusse? Kas “tõsta relvad hädamere vastu" või lasta kõigel isesoodu kobrutada, isegi kui kõrvus kostuvad poeedi sõnad "mis saabub ja mida ma soovin, on jubedalt erinev"? Kes võib sekkuda, mille nimel ja kui jõuliselt?

"Olukord Arkanaris on väljunud baasiteooria raamidest. On ilmsiks tulnud mingi uus, süstemaatiliselt tegutsev faktor. Ja see näeb välja nii, nagu ässitaks don Reba täiesti teadlikult õpetlaste kallale kuningriigi kogu halli massi. Ohustatud on kõik, mis küünib vähegi kõrgemale keskmisest hallist tasapinnast. Kuulake mind, don Kondor, need ei ole emotsioonid, need on faktid! Kui sa oled tark, haritud, kahtled, räägid harjumatuid asju - või näiteks lihtsalt ei joo - on su elu hädaohus. Igal poodnikul on õigus sind kas või surnuks tallata. Sajad ja tuhanded inimesed on lindpriiks kuulutatud."

Arkadi ja Boriss Strugatski on maailma ulmekirjanduse klassikud. 1964. avaldasid nad jutustuse "Raske on olla jumal", mille tegevus toimub Maa paralleelplaneedil, mis elab pimedas keskajas. Don Rumata on väliselt oma ajastule kohaselt ülbe Arkanari kuningriigi aadlik, tegelikult aga Maalt saabunud kõikvõimas jälgija. Ta tuleb ühiskonnast, milliseks peaks teooria järgi tulevikus arenema ka Arkanar ja tema missioonil on vaid üks reegel: ta ei tohi sekkuda. "Raske on olla jumal" on mõistulugu ja praegu on selleks mõistulooks just õige aeg.

Autorid Arkadi ja Boriss Strugatski
Lavastaja Tiit Ojasoo
Muusikaline kujundaja Artjom Astrov
Dramaturg Laur Kaunissaare

Laval Eva Koldits, Gert Raudsep, Rasmus Kaljujärv, Simeoni Sundja, Ragnar Uustal

Esietendus 24. novembril 2018