no76,9
aktsioon: pecha
kucha ja potlatch


9. veebruaril 2005. aastal esietendus Teatris NO99 esimene lavastus. Nüüd saab sellest viis aastat. On viimane aeg koguda uusi mõtteid ja loobuda vanast taagast. Seetõttu on meie sünnipäev kaheosaline aktsioon: esmalt pecha kucha ja seejärel väike nüanss potlatchist.

Pecha Kucha on ettekandevorm, kus esinejal on kasutada 20 pilti ja kuus minutit nelikümmend sekundit. Selle aja jooksul peab ta tooma meieni midagi, mida me varem pole kuulnud. Oleme palunud ettekandjatel mitte alla arhetüübi panna – ja nad olid nõus. Seekordsete pecha kuchade teema on "Olulisest". Üles astuvad Anne Lill, Rein Raud, Kaido Ole, Toomas Kiho, Anne Türnpu, Eva Klemets, Peeter Laurits, Risto Kübar, Tiit Ojasoo, Sergo Vares ja Jaak Prints.

Aktsiooni teise osa moodustab kaver potlatchist. Potlatch oli Põhja-Ameerika põlisrahvaste juures levinud rituaal, mis toimus enamasti talvel ning võis olla seotud nii rõõmsamate kui ka kurvemate sündmustega (nt matuste ühe osana). Lisaks lauludele ja tantsudele, sümboolsetele võitlustele ja võidusöömingutele moodustas ühe osa potlatchist ka kingituste jagamine võõrustajatelt külalistele. Rituaalil oli alati juures sakraalne mõõde: kingitusi ei jagatud tarbimisringluse toiteks, vaid seeläbi pöörduti kellegi või millegi poole. Intress võeti potlatchis välja ilma krediitkaardita. Kuid NO99 lähtub oma potlatchi kaveris hoopis järgmisest lausest: "Üks osa omandist, mille võõrustajad välja tõid, visati lõkkesse."
(Sergei Kan, "Symbolic Immortality. The Tlingit Potlatch of the Nineteenth Century")

Me ei jaga liigset rikkust ümber, vaid võtame selle ringlusest välja. Rituaalses tules põletavad võõrustajad, aga soovi korral ka külalised ära vara, mis on küll kasutuskõlblik, kuid tegelikult tarbetu. Ruum puhastub. See on miski, mida Swedpanga analüütikud teile juba ei soovita.

Sünnipäeva parimaks kasutamiseks väike manuaal:
- võtke kaasa asju, millest te soovite lõplikult vabaneda, kuigi nad on veel täiesti okei
- võimalusel saabuge jala või ühistranspordiga, sest meie majatagune parkla on sel õhtul suletud
- potlatch toimub õues
- pärast aktsiooni järgneb tavapärane pidu, mille oluliseks komponendiks
on enese keha liigutamine muusika rütmis

Pidu algab kell 19:00, uksed avatakse kell 18:00.