no84
macbeth

SHAKESPEARE/TÜRNPU/TOOMING


Ütled teatriruumides "Macbeth" ja needus tuleb kallale. Mõned õnnetused, mis on kaasnenud Shakespeare’i lühima tragöödiaga:
1606 oli maailma esietendus, leedit mängima pidanud poiss jäi palavikku ja suri. Shakespeare pidi ise osa ära tegema.
1721 otsustas üks mees “Macbethi” etenduse ajal püsti tõusta ja teises rea otsas istuva sõbraga juttu rääkima minna, kuid see vihastas näitlejaid nii, et nad võtsid mõõgad väljad ja kupatasid mehed teatrist. Need tulid tagasi koos sõjaväega ja põletasid teatri maha.
1936 Orson Welles tegi voodoo-”Macbethi”, trupis olid ka Aafrika trummarid ja nõid, kes muutusid kurvaks, kui kriitik Percy Hammond arvustas lavastust. Kriitikule pandi karmavõlg peale. Paari nädala pärast Hammond suri.
1947 näitleja Harold Norman pussitati kogemata lavastuse lõpus oleva mõõgavõitluse käigus surnuks. Harold hakkas kolmapäeviti teatris kummitama.

Jaan Tooming on (teatri)uuendaja aastast kuuskümmend üheksa. Anne Türnpu on soomeugri mõtte ja teatri uus tulemine. Jaan ja Anne ei uju vastuvoolu, nad on ise vool. See "Macbeth" saab olema kõike muud kui teater, mille kohta kultuurihuvilised ütlevad ühest suust "väga hea" või "väga halb". Nõidust ja jõudu sa ei vahenda ega jutusta. Tule ise kallale.

Mängivad Jaan Tooming, Anne Türnpu, Jaak Prints, Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Kristjan Sarv, Sergo Vares, Risto Kübar, Andres Mähar.

Kunstnik ja valguskunstnik Airi Eras.

Esietendus 15. novembril 2008