No39
ema 
courage

BRECHT/ÕUNPUU/DESSAU/MÄNDLA


20. sajandi ühe olulisima näitekirjaniku Bertolt Brechti silmapaistvamaid näidendeid "Ema Courage" näitab meile lugu kauplejast-emast ning tema kolmest täiseale lähenevast lapsest, kes satuvad imaginaarsel 17. sajandil sõjakeerisesse.

Ema peab tegema valikuid. Ta soovib alati valida ellujäämise, kuid lõpetab iga kord surmaga. Käimas on sõda, reeglid ja maailm on pahupidi, tema ümber kerkivad karakterid, kes on segu hullumeelsusest, koomikast, brutaalsusest ja elunautimisest. Sõjavanker veereb edasi, kütuseks Ema Courage'i raugematu ärivaim ning saatjaks Courage'i ning tema kaaskonna laulud ja tantsud, vaatamas koos sinnapoole, kus meie päike viimast korda loojub.

Brechti nüansirohkeid ja laiahaardelisi näidendeid suudetakse Eestis lavastada väga harva. "Ema Courage'i" on siin lavale toodud viimase kuuekümne aasta jooksul vaid mõned korrad, kuigi näidend pakub suurepäraseid võimalusi nii maailma üldistamiseks kui rollide loomiseks. NO99 lavastuse jõulises ja hapras nimiosas on Marika Vaarik, teistes osades NO99 trupp, kelle tugev ja äärmiselt tundlik ansamblimäng on olnud alati üheks NO99 kaubamärgiks nii Eestis kui ka Euroopas esinedes.

Tekst Bertolt Brecht
Lavastaja Veiko Õunpuu

Kunstnik Kairi Mändla
Muusika Paul Dessau, seaded Ülo Krigul ja trupp
Dramaturg Eero Epner

Laval Marika Vaarik, Jarmo Reha, Rea Lest, Simeoni Sundja, Gert Raudsep, Rasmus Kaljujärv, Helena Pruuli ja Jörgen Liik

Esietendus 22. oktoobril 2016 Teater NO99 suures saalis.

Etendus kestab kolm tundi ja 25 minutit, ühe vaheajaga.