NO58
ILONA.
ROSETTA.
SUE.

KAURISMÄKI/DARDENNE/KOLLEK/NÜBLING/SEMPER


“Ilona. Rosetta. Sue” põhineb kolmel erineval filmil, mille kõigi keskmes on ühe naise ja teda üm- britsevate sotsiaalsete struktuuride lõikekohad. Ilona, Rosetta ning Sue kaotavad töö, kuid mitte ainult. Kõik sidemed, mis ühendasid neid teiste inimestega, aga see tähendab eluga, muutuvad hapramaks. Mida teha? Kes võitleb, kes langeb, kes leiab sisemise jõu.

Sebastian Nübling on Saksa lavastaja, kes on tuntud oma pildi- ja atmosfääririkaste lavastuste poolest. “Ilona. Rosetta. Sue” puhul huvitab teda lisaks sotsiaalsele kontekstile ka võimalus ühendada kolm erinevat maailma: Aki Kaurismäki “Põgenevad pilved” elujaatav ning stiliseeri- tud mängulaadiga vaimukas ja soe-solidaarne atmosfäär, vendade Dardenne’ide “Rosetta” halastamatu sotsiaalkriitika, kus kaamera põgeneb paaniliselt koos üksikisikuga, kuid mille lõpus antakse alati vaatajale käsi, ning Amos Kolleki “Sue” veidi ebamaine ja väga tundlik linnapoeesia, mille keskmes võbeleb ühe inimese saatus nagu küünlaleek enne ööliblika saabumist.

Nübling, kelle käekiri on viimastel aastatel tõusnud Saksa teatrimaailma fookusesse (nii kutsutakse tema lavastusi järjest saksakeelse ruumi olulisimale festivalile Theatertreffen ning ta lavastab Saksamaa suurimates teatrites), rõhutab käesoleva lavastuse puhul vajadust uurida ühiskonna tänaseid probleeme läbi üksikisiku. See tähendab: oluline pole mitte poliitiliste mani- festide kudumine, vaid elada läbi inimlike, haaravate ja emotsionaalsete lugude kaasa üksikisiku soovile elada inimväärset elu.

“Ilona. Rosetta. Sue” on jätk kahe aasta tagusele Teater NO99 ja Münchner Kammerspiele koostööle. Kolmanda partnerina on kaasatud Brüsselis asuv produktsioonimaja KVS. Sarnaselt “Three Kingdomsile/Kolmele kuningriigile” on lavastajaks Sebastian Nübling, kunstnikuks Ene-Liis Semper ja muusikaliseks kujundajaks Lars Wittershagen.

Kuna “Three Kingdoms” äratas rahvusvaheliselt väga elavat vastukaja ja tähelepanu, pälvides lisaks mitmetele olulistele festivalikutsetele ka erialakriitika intensiivse tähelepanu nii Saksamaal kui ka Inglismaal, ning Saksa poolt osalevad näitlejad on äärmiselt tuntud sealsel teatrimaastikul, tuntakse juba praegu lavastuse vastu elavat huvi mitmel pool Euroopas.

Kõigepealt toimuvad etendused Eestis, seejärel Saksamaal Münchner Kammerspieles ning Brüs- selis KVSis.

Lavastaja Sebastian Nübling
Kunstnik Ene-Liis Semper
Muusikaline kujundaja Lars Wittershagen Valguskujundaja Stephan Mariani

Laval Mirtel Pohla, Marika Vaarik, Rasmus Kaljujärv, Gert Raudsep (Eesti) ja Steven Scharf, Wiebke Puls, Sylvana Krappatsch, Jochen Noch (Saksamaa) ja Starlette Mathata (Kongo).

Maailmaesietendus 28. septembril Tallinnas Salme Kultuurikeskuses.

NB! Laval suitsetatakse

Etendus kestab üks tund ja 55 minutit, ilma vaheajata.