NO68
misery

KING/KLEMETS/MÄNDLA

Misery" on lugu vastutusest inimese ja tema loodu ees. Ajal, mil inimlikkus on üha enam taandumas märatsevate hullude ja fundamentalistide ees, kõlavad Stephen Kingi esitatud küsimused uues valguses. On mugav mõelda, et banaalne kurjus sünnitab erandlikke monstrumeid, ja palju keerulisem on asetada iseennast kunsti, mõrva ja üksinduse halastamatusse ristumispunkti. Piiratud olukorrast tehakse meeleheitlikke pääsemiskatseid. Neid teeme me kõik.

Stephen Kingi "Misery" on õudusromaanide klassika. Abitusse olukorda jäänud kirjanik (Peeter Volkonski) sõltub tema suurima fänni (Marika Vaarik) lahkusest. Kuid ka suurimatel fännidel on lahkust vaid loetud kogus. Mis muud kui vägivald jääb üle inimesele, kelle ideaal on siinsamas, tema magamistoas, kuid selle asemel, et tõesti olla ideaal, muretseb see hoopis niivõrd banaalse asja pärast nagu ellujäämine. Põetaja viha on mastaapne ja loominguline. Kirjaniku abitus äärmuslik. Sündiv konflikt on terav nagu madratsi alla peidetud kirve tera.

Eva Klemetsi lavastus rajaneb Kingi romaanil. Kuid Kirjaniku sisemonoloogist jääb laval väheks. Teatriruum avaneb, õudus siseneb. Lõpp näib olevat vältimatu. Ja ta ongi. Aga ometi mitte selline, nagu me võiks
arvata.

Autor Stephen King
Dramatiseering Simon Moore
Lavastaja Eva Klemets
Kunstnik Kairi Mändla

Osades Marika Vaarik ja Peeter Volkonski (külalisena)

Esietendus 22. oktoober 2011

Etenduse pikkus umbes 2 tundi ja 40 minutit, üks vaheaeg.