no89,5
kajakas

TŠEHHOV/NORMET


23. novembril 2006 esietendus NO99 ja lavakunstikooli ühistööna Ingo Normeti lavastus Anton Tšehhovi "Kajakas" ainetel. Osades lavakooli 23. lennu üliõpilased.

Lavastaja Ingo Normet:
Kui seletada, miks Tšehhovi "Kajakat" mängitakse juba üle saja aasta kogu maailmas Ameerikast Jaapanini, mängitakse kõikvõimalikes keeltes ja teatrikeeltes, siis on see selgitamine ühtaegu kerge ja raske. Kerge on öelda, et Tšehhovi "Kajakas" on tugevad arhetüüpsed konfliktid, armastus ja armukadedus, inimeste allutamine ja vastupanu, professionaalse kunsti ja uue tulemise lepitamatud vastuolud, näidendis on rõõmu ja näidendis on surm.
Raske on öelda, miks just see näidend? Aga miks sadade samaaegste muusikute hulgast vaid Mozart, vaid Chopin? Tšehhovil on õnnestunud väga rasked teemad elegantse kergusega laiali jaotada, kirjutada suurepärased rollid. Lavakooli üliõpilastele on "Kajakas" mängimine oivaliseks võimaluseks tundma õppida inimkäitumise paradokse. Publikule aga oivaliseks võimaluseks näha uue teatripõlvkonna tulemist ja nende hoiakuid.

Lavastaja Ingo Normet on teinud näidendi ka uue tõlke, püüdnud vältida
traditsioonilisi vene dramaturgia tõlkimise karisid, mil elav sisu kaob etnograafia
taha. Lavastaja sõnul toetus ta tõlke tegemisel Mati Undi kogemusele, kes tõlkis
"Vanemuisele" Tšehhovi "Kirsiaia" ning ka inglise dramaturgi Martin Crimpi uuele
ingliskeelsele versioonile.

Laval värske veri ja värske keel!

Esietendus 23. novembril 2006 NO99 väikeses saalis.

Etendus kestab umbes kolm tundi ühe vaheajaga.