no97
padjamees

MCDONAGH/OJASOO

“Padjamees” on Londonis elava iiri näitekirjaniku Martin McDonaghi (1971) uusim tekst, esietendus Londonis 2003. aasta novembris. Tänaseks on näidendit ohtralt tõlgitud ja lavastatud üle kogu Euroopa.

“Padjamehe” on lavastanud Tiit Ojasoo, peaosas astub üles Tambet Tuisk, Teistes osades on Rein Oja, Andres Mähar (Vanemuine) ja Sergo Vares (Lavakunstikool). Lavastuse kunstnik on Ene-Liis Semper, fotograaf Herkki-Erich Merila.

“Padjamees” on segu thrillerist, jutuvestmisest ja komöödiast. Arvustustes on “Padjameest” nimetatud “aasta kõige kummalisemaks, nukramaks ja naljakamaks näidendiks”, aga ka näidendiks, kus “pimedus, komöödia, rumalus, armsus ja vägivald on liidetud tervikuks”. Näidendi peategelaseks on kirjanik, kelle kirjutatud õuduslood on äratanud kahes politseiuurijas kahtlusi ning kes on kirjaniku ülekuulamisele toonud.

Martin McDonaghi näidendeid on Eesti teatrites eelnevatel aastatel korduvalt lavastatud Rakvere Teatris, Linnateatris ja Eesti Draamateatris. Tema tekstid “Connemara. Üksik lääs”, “Mägede iluduskuninganna”, “Inishmaani igerik” ja “Inishmore’i leitnant” põhinevad iiri jutustamistraditsioonil, olles ühtaegu nii vaimukad kui põnevad. Oma eelmiste tekstide eest on praegusaja üks kuulsaimaid näitekirjanikke võitnud ridamisi auhindu.

Lavastus ei ole soovitatav alla 16-aastastele.

Esietendus 30. aprill 2005.
Etendus kestab umbes kaks tundi ja 30 minutit.

Tõlkija Anu Lamp
Lavastaja Tiit Ojasoo
Kunstnik Ene-Liis Semper
Fotograaf Herkki-Erich Merila

Peaosas Tambet Tuisk
Teistes osades Rein Oja, Andres Mähar, Sergo Vares

Peaosatäitja Tambet Tuisk nimetati rahvusvahelise žürii poolt festivalil DRAAMA 2005 parimaks meesnäitlejaks.
Rein Oja pälvis oma rolli eest 2005. aasta parima meesnäitleja preemia.
Ene-Liis Semperi lavakujundus valiti samuti 2005. aasta parimaks.