Tiit Ojasoo uus lavastus seisab jõuliselt kurjuse vastu

NO99 lavastaja Tiit Ojasoo ütles, et tema käe all värskelt esietendunud lavastus "Heasoovijad" seisab kurjuse vastu.
Ojasoo oli külas Klassikaraadio saates "Delta" ning avas oma uue lavastuse tagamaid. Selle ettevalmistamisel sattus ta Berliini ning külastas sealset Terrori Topograafia muuseumit. Teise maailmasõjaga kaasnenud tragöödiatest jutustab ka Jonathan Littelli romaani põhjal valminud lavastus "Heasoovijad", tehes seda sõjakurjategude sooritaja, SS-Obersturmbannführer Maximilian Aue enda silme läbi.

"Peategelane ütleb, et see, kes seisab ühishaua serval mõrvarina, pole selleks rohkem soovi avaldanud kui see, kes lamab haua põhjas. Kõigi nende probleemide algus on palju kaugemal," arutles ta. "Küsimus on selles, et kui te olete sündinud ajal, mil keegi ei tule teie naist või lapsi tapma, siis tänage jumalat ja minge oma teed."

Ojasoo sõnul meenutab lavastus seda, et sageli ei ole sundolukorras inimesel häid valikuid. Ta lisas, et pole natsikuritegude lavastamisel otseselt otsinud paralleele tänapäevase ühiskonnaga, pigem võiksid need paralleelid sündida vaataja peas. Läbivaks teemaks on kurjus ja selle põhjused.

"Arvan, et see lavastus astub vägagi kurjuse vastu. Proovisaalis oleme kõik nii nutnud kui naernud, sest kurjus muutub kohati täiesti absurdseks," kinnitas ta.

Lavastaja lisas, et on pea sajaprotsendiliselt jätnud alles peategelase suu läbi esitatava algteksti.

Küsis Marie Pullerits
Klassikaraadio, 28. detsember 2017


Kuula intervjuud täismahus siin!