Allik nimetas NO99 aktsiooni kodanikujulguse tipuks
Allik ütles Postimehele, et nähes saalis paljusid sotsiolooge, politolooge, ajakirjanikke ja poliitikuid, oli ta Eesti teatri üle tõeliselt uhke. Tema sõnul andsid Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper, Eero Epner ja näitlejad ka pisut usku, et ühiskonnas võib suhtumises poliitkategemisse midagi muutuda.
«Teades hästi, kui pika vihaga on inimesed pumba juures, pean NO99 aktsiooni kodanikujulguse tipuks, mida minu silmad uues Eestis on näinud,» lausus Allik.
Ta viitas, et kui Semper tsiteeris ühes intervjuus «Hamletist» pärinevat kuulsat lauset, et näitleja on oma ajastu lühikroonika, siis see tõestus ka laval ning andis loodetavasti eeskuju teistelegi teatritele ja laiemas tähenduses kogu kultuuriavalikkusele.
Alliku sõnul on parteikartell endaga ummikusse jõudnud. «Kuna kogu seadusandlus kuulub aga parlamendis enamust omavatele erakondadele, siis legaalset väljapääsu olukorrast, kus parlamendisaalist on pagendatud südametunnistus, on üsna raske leida,» ütles ta. «Ilmselt võiks selleks saada konkreetsete parteilastest riigikogu liikmete südametunnistusele koputamine ja nende südametunnistuse puudumise avalikkuse ette toomine, mida see etendus ju tegigi.»
Teater NO99 näitlejad kandsid eile hilisõhtul Tallinnas Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi juhendamisel ette oma versiooni rahastamisskandaali puhkemise järel toimunud Reformierakonna juhatuse koosolekust.
Etteastel käsitleti Silver Meikari arvamusloo avaldamisega alanud sündmusi Reformierakonna peakontoris, kus peale Risto Kübara kehastatud Meikari said NO99 näitlejate näol sõna Silver Pukk, Kristen Michal, Kalev Lillo, Jürgen Ligi, Toomas Viks, Rein Lang, Ülle Rajasalu, Jüri Jaanson, Igor Gräzin, Keit Pentus, Urmas Kruuse, Taavi Rõivas ja Rain Rosimannus.
Kolmes pildis ette kantud ja teatri juhi Tiit Ojasoo sõnul veel sulesooja «Reformierakonna juhatuse koosoleku» puhul oli tegu esimese osaga sarjast «Esimesed lugemised». Kuigi rahastamisskandaali tagamaadele omamoodi valgust heitnud aktsioon oli ühekordne, plaanib teater tekstide samalaadseid avalikke lugemisi edaspidi jätkata.
Karin Kangro,
Postimees, 6. juuni 2012