NO75
ühtne eesti suurkogu

OJASOO/SEMPER

Eesti on maa, kus tõe asemel tuntakse autoriteeti, vabaduse asemel pelgu, igatsuse asemel väikekodanlikku tuimust.
Friedebert Tuglas

"Ühtne Eesti" oli 44 päeva kestnud poliitiline teatriprojekt, mis lõppes 7. mail 2010 Saku Suurhallis toimunud "Ühtse Eesti" suurkoguga. "Ühtne Eesti" on saadaval nii inglis- kui ka venekeelsete subtiitritega DVDna suuremates raamatupoodides ja muudes kauplustes üle Eesti.

"Ühtne Eesti" oli Teater NO99 poolt loodud fiktiivne poliitiline liikumine, mida suur osa avalikkusest käsitles reaalse poliitilise jõuna. 24. märtsil 2010 toimunud pressikonverentsil teatas Teater NO99, et pärast kaks ja pool aastat toimunud kohtumisi erinevate inimestega, kes on kursis Eesti poliitika telgitagustega, on otsustatud korraldada 7. mail 2010 liikumise "Ühtne Eesti" suurkogu 7200 pealtvaatajale. Ühtlasi teatati, et "Ühtne Eesti" peegeldab oma käitumises, retoorikas, programmis, kampaaniates jne kõigi suuremate parteide negatiivseid ning populistlikke jooni. Liikumise tuumiku moodustasid Teater NO99 näitlejad ning lavastajad ja idee autorid Tiit Ojasoo ning Ene-Liis Semper. Seega tutvustati "Ühtset Eestit" kui teatriprojekti, kuid selle retseptsioon ühiskonnas näitas, et väga palju inimesi uskusid "Ühtsesse Eestisse" kui reaalsesse jõudu.

44 päeva jooksul, mis jäid pressikonverentsi ja suurkogu vahele, pööras avalikkus "Ühtsele Eestile" erakordselt suurt tähelepanu. Suurtes päevalehtedes ning uudisteportaalides ilmusid igal nädalal juhtkirjad, arvamuslood, analüüsid ja uudisnupud, liikumise juhte Tiit Ojasood ja Ene-Liis Semperit kutsuti tele- ning raadiosaadetesse, oma arvamust avaldasid parlamendisaadikud, poliitikud, arvamusliidrid, intellektuaalid, kolumnistid jne. Mida lähemale jõudis 7. mai, seda enam küsis avalikkus, kas sünnib uus erakond või mitte.

Lisaks "Ühtse Eesti" suurkogu ettevalmistamisele salvestas Teater NO99 kuueosalise videoloengute sarja "Valimiskool". Igal nädalal riputati internetti üles "Valimiskooli" uus osa, kus populaarses kõnepruugis tutvustati vaatajale poliitilisi mehhanisme. Need videoloengud on ka praegu üleval YouTube'is.

7. mail toimus Saku Suurhallis umbes neli tundi kestnud "Ühtse Eesti" suurkogu. Selle käigus tutvustati erinevaid poliittehnoloogiaid, peeti kõnesid jne. Suurkogu lõpetas uue esimehe valimine ning uue esimehe kõne.
Uudisteportaalid tegid suurkogus online-otseülekandeid ning järgmistel päevadel arutati "Ühtse Eesti" suurkogu sõnumit väga aktiivselt nii teles, raadios, internetis kui ka kirjutavas meedias. Valmimas on esimesed teaduslikud uuringud "Ühtse Eesti" kohta ning pikemad analüüsid.

Vt lähemalt "Ühtse Eesti" kohta ka selle kodulehelt.

Kui oleme ühisel nõul
saab helgemaks päev
ning lase kõmab kui kõu
me hääl
võidukas hääl.
Hoiab kindlal teel
meid mehine meel
Läbi tulest ja veest -
Eesti eest!

Idee ja kontseptsiooni autorid ning lavastajad Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper
Osalesid Rasmus Kaljujärv, Eva Klemets, Risto Kübar, Kristel Leesmend (külalisena), Andres Mähar, Jaak Prints, Gert Raudsep, Inga Salurand, Tambet Tuisk, Marika Vaarik, Liina Vahtrik (külalisena), Sergo Vares ja paljud, paljud teised, sh Allar Jõks, Indrek Tarand jt
Konsultant Daniel Vaarik

"Ühtne Eesti" Suurkogu 7. mail 2010 Saku Suurhallis

Teatri aastaauhinna laureaat 2010. aasta loomingu eest.
Parima lavastuse auhind