no87
kommunisti
surm

TOOMPERE

1940ndatel ei olnud paljude jaoks enam valikuid: kas surra, lasta end küüditada või hakata vastu. Nii mindi metsadesse, et oodata paremat homset, kuid homne ei tulnud. Hendrik Toompere jr kirjutab ja lavastab loo, mis räägib inimestest, kes elasid piirsituatsioonis. Siin on kangelasi ja reetureid, armastust ja mängu, surma ja õnne, elu ja hirmu.

Lavastuse algmaterjaliks on NKVD ülekuulamisprotokollid ja metsavendade meenutused. Uskumatud lood, mis paljastavad halastamatult elu tema grotesksuses. Mis juhtus eetiliste tõekspidamistega? Mis juhtus inimese minapildiga, kui senine maailm uppi lendas? Kuidas kirjutatakse endale minevikku? Kuidas elada päevast päeva teadmisega, et iga hetk võid saada kuuli pähe? Kas istuda metsas, püstol käes, või tantsida külapeol julgeolekumehe nina all? Kas tulemuseks on ainult traagika või visatakse just nüüd nalja nii, nagu teda kunagi varem visatud ei ole?

Toompere sõnul on lavastus küll ajaloolistele dokumentidele põhinev, kuid ometi võltsitud. Rollides saavad kokku mitu autentset tegelaskuju, kuid uuel moel ja uute ülesannetega. Ja lõpp on alati õnnelik.

Hendrik Toompere jr on mitu korda võitnud parima lavastaja ning parima näitleja preemia. Tema "Kommunisti surm" on lavastajana esmakordne koostöö NO99ga, näitlejana osales ta teatri avalavastuses "Vahel on tunne, et elu saab otsa ja armastust polnudki".

NB! Lavastuses tehakse äkilisi pauke ja on suitsuseid eriefekte.

Esietendus 27. oktoobril 2007.

Etenduse pikkus umbes 2.30

Lavastaja Hendrik Toompere 

kunstnik Ene-Liis Semper 

muusikaline kujundaja Andreas W

Kommunist Nikolai on Gert Raudsep, metsavend Hirmus Ants aga Tambet Tuisk. Kommud on ka Sergo Vares, Andres Mähar ja Risto Kübar, metsavennad aga Jaak Prints ning Kristjan Sarv. Naiste osades Elina Reinold (külalisena), Mirtel Pohla ja Inga Salurand.